Norweskie władze wymagają, aby dzisiejsze piece emitowały nie więcej niż 10 gramów cząstek stałych na każdy kilogram spalonego drewna – i dlatego mają jedne z najsurowszych na świecie przepisów związanych z emisją cząstek stałych.
Jednak tutaj, w Jøtulu, mamy znacznie wyższe ambicje klimatyczne, dlatego opracowaliśmy technologię, która skutkuje emisjami poniżej połowy ustawowego wymogu. Niektóre modele mogą pochwalić się nawet tak niską emisją, jak 1,9 grama, czyli poziomem, któremu nie może dorównać żaden inny producent.
Sekret sukcesu tkwi w procesie spalania.
René Christensen, Jøtul’s Senior Vice President Sales and Marketing
Podczas ogrzewania drewna uwalniane są gazy i cząstki stałe. Stare piece uwalniają ten gaz i cząstki prosto do rury wraz z ciepłem, co daje sprawność zaledwie 40%. Zasadą czystych pieców opalanych drewnem jest to, że są one lepiej izolowane, co zwiększa temperaturę w komorze spalania.
Dodatkowo tuż nad ogniem dostarczane jest dodatkowe, podgrzane powietrze (tlen), co sprawia, że to, co w starym piecu byłoby niespalonym gazem i cząstkami stałymi, ulegnie spaleniu. Powoduje to niższe emisje przez komin, podwaja wydajność i uwalnia więcej ciepła do pomieszczenia. To właśnie te procesy nieustannie staramy się doskonalić w naszych badaniach i rozwoju, aby zbliżyć się do optymalnego procesu spalania.
René Christensen, Jøtul’s Senior Vice President Sales and Marketing
Marka dla świadomych ekologicznie
René Christensen zwraca również uwagę na fakt, że większość osób inwestujących w nowy piec lub kominek na drewno albo w wymianę starego, jest świadoma ochrony środowiska. To sprawia, że Jøtul jest naturalnym wyborem!
Jøtul bierze odpowiedzialność za klimat
Odkąd ustawowy wymóg dotyczący czystych pieców i kominków został wprowadzony w Norwegii, aktywnie pracowaliśmy zarówno w odniesieniu do inicjatyw władz, jak i organizacji zarówno w kraju, jak i na całym świecie, aby rozpowszechniać przesłanie o znaczeniu czystego spalania. Chociaż Niemcy wprowadziły obecnie zakaz używania wszystkich pieców opalanych drewnem wyprodukowanych przed 1995 r., fakt, że nowe piece obecnie dostępne na rynku nie są nakładane na nowe piece, stanowi poważne wyzwanie, co oznacza, że wielu producentów nie ma to samo skupienie się na klimacie.
Nie ma również pomiarów odpowiadających tym w Norwegii, które pokazują
Od czasu wejścia w życie przepisów prawnych dotyczących czystych kominków w Norwegii, aktywnie współpracujemy również z inicjatywami rządowymi, celami środowiskowymi oraz z krajowymi i światowymi organizacjami, aby przekazać przesłanie o znaczeniu czystego spalania. Nawet jeśli Niemcy wydały teraz zakaz eksploatacji wszystkich pieców opalanych drewnem, które zostały wyprodukowane przed 2021 r., dużym wyzwaniem jest brak wymagań emisyjnych dla nowo sprzedawanych pieców, co oznacza, że wielu producentów nie skupia się wystarczająco na ochronie klimatu.
W przeciwieństwie do Norwegii, nie ma również pomiarów, które pokazują ogromne korzyści, jakie oferują czyste piece i kominki w porównaniu z ich konwencjonalnymi odpowiednikami.
Szerokie porozumienie wśród ekspertów i organizacji ekologicznych
Podczas gdy opalanie drewnem jest niewątpliwie głównym czynnikiem stojącym za wyzwaniami związanymi z pyłem unoszącym się w powietrzu , zarówno eksperci, jak i organizacje ekologiczne w Norwegii są zgodni, że rozwiązaniem jest zastąpienie starych pieców nowymi, czystymi piecami opalanymi drewnem i piecami kominkowymi lub montaż wkładów kominkowych zamkniętych w kominkach otwartych. To nie samo palenie drewna stoi za zanieczyszczeniem; to stosowanie starych pieców i kominków, które powodują niepełne spalanie. Wymiana starych kominków na nowe rozwiąże problemy związane z zanieczyszczeniem spowodowanym opalaniem drewnem.
Wspólne przepisy europejskie
Od 1 stycznia 2022 r. zaczną obowiązywać nowe wymagania dotyczące emisji z pieców, wynikające z przepisów UE/EOG dotyczących ekologicznego projektowania pieców. Zgodnie z Norwegią Norweską wymagania obejmą emisje cząstek stałych (PM), organicznych związków gazowych (OGC) i tlenku węgla (CO) . W trosce o klimat mamy nadzieję, że zostaną ustalone rygorystyczne wymagania, które każą nam nadal koncentrować się na dalszym rozwoju technologii czystego spalania.
Świadomość ekologiczna ma również sens finansowy
Niezbędne jest stosowanie w piecach i kominkach rodzajów paliwa, które wytwarzają minimalną emisję cząstek stałych dla zdrowszego klimatu - i to oczywiście będzie główną motywacją dla większości ludzi do wymiany starego pieca lub kominka. Świadomość ekologiczna ma jednak również sens finansowy. Koszty paliwa zostaną znacznie zmniejszone, ponieważ mniej ciepła ucieka kominem, a więcej jest uwalniane do pomieszczenia.
Według „ Energismart ” , projektu prowadzonego przez Friends of the Earth Norway, którego celem jest ułatwienie podejmowania energooszczędnych decyzji w całym domu, dzięki czystemu piecowi kominkowemu uzyskasz następujące oszczędności:
- Starszy kominek bez technologii czystego spalania wykorzystuje tylko 50% energii zgromadzonej w drewnie, podczas gdy kominek z czystym spalaniem wykorzystuje jej do 80%
- 40-litrowy worek drewna brzozowego zapewnia teoretycznie w przeliczeniu 76 kWh ciepła. Ale spalony w starym piecu daje tylko 39 kWh ciepła. Czysto palący się piec dostarczy za to 60 kWh ciepła.
- Jeśli worek drewna opałowego kosztuje 50 koron, płacisz 81 øre za każdą kWh uzyskany w czystym piecu. To o 50 øre mniej niż w starym piecu (gdzie każda kWh kosztuje 130 øre).
- Oznacza to, że jeśli kupisz sążeń drewna (odpowiednik 54 worków czterdziestolitrowych) wyprodukujesz 3240 kWh w czystym piecu opalanym drewnem. W starym piecu wyprodukujesz tylko 2106 kWh i będziesz potrzebować kolejnych 29 worków.
Technologia czystego spalania oferuje wiele korzyści
Jednak korzyści nie kończą się na tym; Chimney Sweep Service donosi, że teraz z kominów trzeba usuwać minimalne ilości sadzy w porównaniu z poprzednimi. Innymi słowy, czystsze spalanie, z emisją zmniejszoną o 90% w porównaniu ze starymi piecami, znacznie zmniejszyło ryzyko pożaru komina .
Jest to oparte na doświadczeniach norweskich, ale oczywiście będzie miało zastosowanie również w każdym innym kraju, który wykorzystuje drewno jako paliwo. Jeżeli substancje zanieczyszczające powietrze uwalniane w jednym kraju mogą być transportowane przez atmosferę i przyczyniać się do złej jakości powietrza w krajach sąsiednich, sprostanie wyzwaniom związanym z zanieczyszczeniami powietrza powinno leżeć w interesie wszystkich.
Innymi słowy, dzięki naszej technologii Clean Burn przyczyniasz się zarówno do czystszego środowiska, jak i oszczędzasz na rachunkach za paliwo, pozwalając w pełni cieszyć się przytulnym ciepłem.
Zobacz wszystkie nasze czyste kominki na drewno