Dlaczego kominek pokrywa się sadzą?

Wiele przyjemności z posiadania kominka lub pieca na drewno wiąże się z tym, że można zobaczyć płomienie ognia przez przeszklone drzwiczki. Dlatego frustrujące może być odkrycie, że widok na ogień jest zasłonięty przez sadzę na szybie. Wyjaśnijmy, dlaczego tak się dzieje i podajmy kilka wskazówek, jak temu zapobiec.

Dlaczego masz sadzę na szybie?

Jeśli temperatura wewnątrz kominka jest zbyt niska, istnieje większe prawdopodobieństwo, że sadza i smoła osadzają się w komorze spalania i na szybie. Zwykle dzieje się tak dlatego, że drewno, którym się pali, jest zbyt wilgotne lub ciąg nie jest wystarczająco silny.

Użyj suchego drewna

Wilgotne drewno opałowe obniża temperaturę wewnątrz paleniska kominka. Powoduje to słabe spalanie i często prowadzi do powstawania sadzy. Pamiętaj, że świeże drewno należy pozostawić do wyschnięcia na co najmniej sześć miesięcy, a najlepiej rok, zanim będzie wystarczająco suche do użycia. Należy je wtedy przechowywać w sposób niepowodujący pogorszenia jakości drewna. Im bardziej suche drewno, tym więcej ciepła! Kiedy mówimy, że drewno opałowe musi być wystarczająco suche, mamy na myśli, że powinno mieć wilgotność mniejszą niż 20%. Drewno opałowe o wilgotności powyżej 20% wytwarza od 10 do 30 razy więcej sadzy i cząstek stałych niż suche, sezonowane drewno.

Stos polan

Wilgotność można mierzyć na kilka sposobów:

  • Miernik wilgotności (higrometr) oferuje najdokładniejszy sposób pomiaru poziomu wilgotności drewna opałowego.
  • Możesz także uderzyć jednym polanem o drugie. Jeśli wydaje Ci się, że uderzasz kijem w piłkę, to dobry znak, że drewno jest suche. Jeśli wydaje głuchy odgłos, drewno nie jest wystarczająco suche.
  • Możesz posmarować płynem do mycia naczyń jeden koniec polana i dmuchnąć na drugim końcu. Jeśli bańki mydlane pojawiają się na drugim końcu, drewno jest suche.

Zapobiegaj powstawaniu sadzy dzięki dobremu dopływowi powietrza

Zanim zaczniesz rozpalać ogień w kominku, ważne jest, aby zapewnić dobry dopływ powietrza. Jeszcze raz upewnij się, że drewno jest suche i drobno rozłupane, a dopływy powietrza do rozpalania i spalania są całkowicie otwarte.

Sterowanie dopływem powietrza do spalania

Aby ogień palił się prawidłowo, dobrym pomysłem może być pozostawienie na kilka minut lekko uchylonych drzwiczek pieca lub kominka. Temperatura paleniska szybko wzrośnie, a ogień będzie się palił z całkowitym spalaniem i czystymi spalinami – co oznacza mniej sadzy.

Jeśli masz trudności z prawidłowym rozpaleniem ognia, ponieważ ciąg w kanale dymowym nie jest wystarczająco silny, mamy jeszcze kilka wskazówek, które mogą pomóc.

Rozpal drewno od góry

Rozpal ogień od góry do dołu!

Sposób rozpalania ognia wpływa również na ilość sadzy i cząstek wytwarzanych przez ogień, zanim spalanie będzie optymalne. Najbardziej ekologiczną metodą jest rozpalanie ognia od góry, co zapewnia lepszy dopływ powietrza i sprawia, że pierwszy załadunek drewna starcza na dłużej i lepiej się pali.

Jak rozpalić ogień

Szyba pozostaje czysta w kominkach na drewno z systemem obmywania powietrzem

Czy wiesz, że wiele naszych pieców i kominków opalanych drewnem jest wyposażonych w system obmywania powietrzem szyby, który pomaga utrzymać ją w czystości podczas rozpalania ognia? A jeśli na szybie osadzi się sadza, zwykle wystarczy, aby ogień palił się mocnym płomieniem przez krótki czas by była znowu czysta. System obmywania i czyszczenia powietrzem zapewnia wypalenie sadzy na szkle.

Jak czyścić szybę kominkową?

Jeśli chcesz usunąć ślady sadzy ze szkła, najprostszym i najbardziej ekologicznym sposobem jest usunięcie jej za pomocą papieru i popiołu.

 

Zobacz nasz poradnik jak wyczyścić kominek