Od dużego i przestarzałego kominka po nowoczesny i wygodny kącik kominkowy
Zadanie przekształcenia budynku w dom często może być wyzwaniem, ale nagrody są tym większe, gdy w końcu możesz usiąść i cieszyć się tym, co stworzyłeś. Dołączamy do Hermana i Idy, którzy mają wielkie pomysły na swój nowy wymarzony dom i widzimy, jak stworzyli jasne i przytulne schronienie, używając nowej farby, paneli podłogowych i atrakcyjnego kącika kominkowego.
Remont domu z lat 80-tych
Kiedy Herman i Ida wprowadzili się w 2019 roku do swojego wiejskiego domu z lat 80., dostrzegli, że kryje się w nim duży potencjał, aby przekształcić go w nowy wymarzony dom.
Dom był w dobrym stanie, ale chcieliśmy odcisnąć na nim swój osobisty ślad i uczynić go naszym domem.
„Wiedzieliśmy, że chcemy pomalować ściany, wymienić podłogę i zainstalować oprawy typu downlight w suficie. Malowanie jest zwykle jednym z pierwszych zadań, z którymi się mierzysz po przeprowadzce, ponieważ nie zajmuje to zbyt dużo czasu ani nie kosztuje zbyt wiele i możesz z łatwością zrobić to sam. W ciągu ostatnich kilku lat zużyliśmy kilka puszek farby, zanim znaleźliśmy wygląd, o którym obie marzyliśmy” – mówi Ida.
Duży kominek, ale mało ciepła
W salonie dominował duży, murowany kominek Jøtul z lat 80-tych. Ten rodzaj kominka był wówczas bardzo popularny. Niestety kominek zajmował dużo miejsca, nie dawał ciepła, zużywał duże ilości drewna opałowego i wyglądał na przestarzały. Co więcej, nie spełniał obowiązujących norm emisji cząstek stałych.
Projekt "Piętro" zmienia się w projekt "Cały salon"
„Kiedy zdecydowaliśmy się na wymianę podłogi, szybko zdaliśmy sobie sprawę, że jeśli mamy coś zrobić z kominkiem, musimy to zrobić w tym samym czasie. Wymiana kominka wiązałaby się z naprawą ścian, podłogi i sufitu.
Rozebraliśmy więc ceglaną obudowę i sami zdemontowaliśmy kominek, żeliwne części poddaliśmy recyklingowi, a cegły przekazaliśmy sąsiadowi, który potrzebował materiału do wypełnienia” – mówi Herman.
Stworzenie wygodnego kącika kominkowego
„Następnie zaczęliśmy planować, jakiego rodzaju pieca na drewno chcemy i co zrobić z resztą dużej ściany. Stary kominek zajmował większą część ściany, a ponieważ piec opalany drewnem jest bardziej kompaktowy, nagle zyskaliśmy mnóstwo wolnego miejsca” – mówi Ida.
Zawsze marzyłem o kąciku kominkowym z półką na książki, przy którym będę mógł usiąść i zrelaksować się przy przytulnym kominku w późne jesienne i zimowe wieczory.
Ida
Para chciała znaleźć kominek, który będzie im się podobał i który będzie dobrze komponował się z resztą salonu. Mając doświadczenie w budownictwie i stolarstwie, Herman zbudował regał i niszę na drewno kominkowe.
Bestsellerowy piec Jøtul F 373 Advance był prostym wyborem
„Zdecydowaliśmy, że kominek na drewno Jøtul F 373 Advance będzie dla nas piecem. Mieliśmy już kominek Jøtul i byliśmy z niego bardzo zadowoleni. Szukaliśmy ponadczasowego, czysto palącego się pieca, który generuje komfortowe ciepło. Biorąc pod uwagę obecne koszty energii, dużym plusem jest to, że ten piec zużywa o połowę mniej drewna opałowego niż stary kominek ” – mówi Herman.
Chciałibyście mieć Jøtul F 373 Advance?
Skontaktuj się z jednym z naszych doświadczonych sprzedawców, a oni pomogą Ci w projekcie kominka! W ramach naszego zaangażowania w zrównoważony rozwój środowiska poddajemy recyklingowi stare piece opalane drewnem i prowadzimy badania nad technologią czystego spalania, abyś mógł z czystym sumieniem cieszyć się komfortem i przytulnością, jaką zapewnia Twój kominek.